Kategoriler
Telefon

İOS 14 ve iPadOS 14’ü erken deneyebilirsiniz, ancak hatalara aldırmayın

iOS-14-iPhone-Widgets-Beta

Apple, iPhone’lar ve iPad’ler için sonbaharda büyük yeni yazılım güncellemeleri yayınlıyor ve şimdi bir test sürüşü için bunların yayın öncesi sürümlerini indirebilirsiniz. Apple’ın yeni iOS 14 ve iPadOS 14 herkese açık beta’ları yakın zamanda herhangi bir cihaza ücretsiz olarak yüklenebilir, ancak önceden uyarılmalıdır, hatalar vardır.

Apple, yeni yazılımını Haziran ayında Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda veya bu yıl coronavirus pandemisi nedeniyle tamamen çevrimiçi olarak düzenlenen WWDC’de tanıttı. Apple çalışanlarının virüsün yayılmasını önlemek için uzaktan çalışmaya zorlanmasına rağmen, şirket uzun zamandır kullanıcılar tarafından talep edilen ve Google’ın Android yazılımı tarafından desteklenen rakip telefonlarda bulunan yeni özellikler hazırladıklarını söyledi. Bu özellikler arasında ana ekrana küçük widget programları ekleme, diğer uygulamaları kullanırken varsayılan e-posta ve web tarayıcı uygulamalarını değiştirme ve iPhone için resim içinde resim videosu sayılabilir.

Apple Report bültenine abone olun, bildirimler alın ve CNET ile ilgili haberleri görün.

Apple’ın yazılım müdürü Craig Federighi, yeni yazılımı duyururken “Daha da güçlü ve kullanımı daha kolay hale getiriyoruz” dedi. “Bu yıl, iPhone’daki deneyimin en ikonik öğelerinden bazılarını yeniden düşünmek için zaman harcadık.”

Daha fazla bilgi için: iOS 14 ve iPadOS 14 herkese açık beta sürümünü şimdi nasıl indirip yükleyebilirim?

Yeni özellikler denemek eğlenceli olsa da, bu genel betalar günlük kullanım için değildir. Şirket sık sık yazılımı indiren kişilere hata içerebileceğini, aniden çalışmayı durdurabileceğini ve verilerinizi kaybedebileceğini hatırlatır. Apple, beta yazılımını “iş açısından kritik” olmayan bir cihaza yüklemek için hala kullanmak isteyen maceracı insanlara tavsiyede bulunuyor.

Apple’ın iOS 14 ve iPadOS 14 için herkese açık betaları, şirketin sonbahar sürümleri öncesinde kullanıma sunmayı planladığı tek yazılım değil. Apple ayrıca Apple Watch’ları için yeni WatchOS yazılımının ilk halkalarını ve bu ayın sonlarında masaüstü ve dizüstü bilgisayarları için MacOS Big Sur’ı sunmayı planlıyor. Yazılım Apple’ın özel beta web sitesinden indirilebilir ve iPhone 6S (2015) ve üstü, iPad Air 2 (2014) ve Apple Watch Series 3 (2017) ve üstü üzerinde çalışacaktır.

İşte şimdiye kadar iOS ve iPadOS’ta yapılan en büyük değişiklikler.

iOS 14

Apple’ın iPhone ve iPod Touch için iOS 14’ü (evet, hala var), insanların şirketten yıllardır eklemelerini istediği özellikleri ve kullanımı kolaylaştırmak için iyileştirmeler eklemeye odaklandı. Widget’ların yanı sıra varsayılan uygulamaları ve resim içinde resim değiştirme yeteneğinin yanı sıra Apple, Apple Haritalar’a bisiklet yönleri ve EV yönlendirmesi ve insanların 11 dilde konuşmasına yardımcı olan canlı bir çeviri uygulaması da ekledi. İPhone, yakında bu yılın BMW 5 serisinden başlayarak yeni araçlar için bir araba anahtarı olarak da kullanılabilecek.

Şirket ayrıca mevcut uygulamalarının kullanımını kolaylaştırdı. Örneğin Siri ses asistanı, bir istekte bulunduğunuzda artık tüm ekranı kaplamıyor. Şirket, mesajlarını gezinmeyi kolaylaştırdı ve insanlara daha kolay bulmak için sohbetleri uygulamanın üst kısmına “sabitleme” seçeneği sunuyor. Ve grup sohbetlerinde, Apple artık insanların Slack ve Microsoft’un Ekipleri gibi diğer popüler iş sohbet uygulamaları gibi dişli yanıtlar oluşturmasına izin veriyor.

Farklı bir giriş ekranı.

elma

Apple ayrıca, App Clips adlı yeni bir özellikle küçük işletmelerin müşterileri için uygulama geliştirmesine ve pazarlamasına yardımcı olmak istediğini söyledi. Bu yeni kod, şirketlerin telefonlarıyla tarayabildikleri QR kodu benzeri bir görüntü basmalarını sağlayarak şirket uygulamasının telefonlarında küçük bir etkileşimli bölümünü ortaya çıkarıyor. Apple ayrıca, işletmelerin çok fazla kodlama işi yapmadan kendi işleri için özel uygulamalar oluşturmasına izin vermek için Yelp ile birlikte çalıştı. Bu özellik Google’ın mevcut Android “anlık uygulamalarına” benzer.

Şirket, bir uygulama mikrofonu veya kamerayı her kullandığında ekranın üst kısmında bir uyarı ve son zamanlarda yapılan uygulamaların bir listesi de dahil olmak üzere yeni gizlilik özelliklerini de içerecek.

Ancak belki de en popüler özellik telefon görüşmelerinin çalışma şekli olabilir. Artık kimse iOS 14 çalıştıran bir iPhone’u aradığında, çağrı artık tüm ekranı ele geçirmiyor, sizi bir oyundan veya eğlenceli bir okumadan çıkarıyor. Bunun yerine, telefon görüşmeleri ekranın üst kısmında insanların görmezden gelmek için uzaklaşabileceği bir bildirim olarak görünür.

Apple, iPad’de not almayı kolaylaştırmak istiyor.

elma

iPadOS 14

Geliştirilmiş haritalar uygulaması, mesajlaşma değişiklikleri ve daha az can sıkıcı aramalar da dahil olmak üzere Apple’ın iOS geliştirmelerinin çoğu iPad’e de geliyor.

Apple, ekranda Apple Pencil ile alınan notlardan el yazısını tanıyan yeni bir “karalama” teknolojisi de dahil olmak üzere iPad’e özgü bazı özellikleri duyurdu. İnsanlar artık el yazısının metnini diğer uygulamalarda normal yazılan metin olarak kesebilecek, kopyalayabilecek ve yapıştırabilecek.

İPad’in arama çubuğu da bir güncelleme alacak ve daha az rahatsız edici ve daha basit olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir